מחקר מגלה קנולה סוג שמן לפתית יורדת רמת פיברינוגן

על פי מחקר על חומצות שומן שנערך באוניברסיטאות הלסינקי טמפרה, הצריכה של שמן קנולה מסוג לפתית מקטין את רמת פיברינוגן מזיק לבריאות הגוף. רמת פיברינוגן מוגבר, נגרמת על ידי חוסר איזון שומנים חיוניים בתזונה של אחד, יורד כאשר חומצות שומן רווי מוחלפות עם שמן לפתית. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת פרוסטגלנדינים, לאוקוטריאנים וחומצות שומן חיוניות.

המדינה מורכבת של איזון, את האיזון עוצר דמום, יגבר בדם. שחקן אחד במעשה זה הוא איזון פיברינוגן, הקרישה החשוב ביותר הגורם דם. רמה גבוהה של פיברינוגן מקדמת את היצירה של קרישי דם ושומר על דלקת בגוף. עלייה ברמת פיברינוגן קשורה קשר הדוק עם, למשל, מחלות לב וכלי דם, שבץ, סוכרת, אלצהיימר ודמנציה.

המחקר החדש מראה לראשונה כי עלייה ברמת פיברינוגן הדם נגרמת בעיקר על ידי חוסר של חומצת אומגה 3 אלפא לינולנית בתזונה. כאשר יש מעט מדי של חומצות שומן מועילות נמצא בתזונה של אחד, חוסר איזון בין חומצות השומן בגוף נוצרת. כאשר רמת חומצת אומגה 3 אלפא לינולנית נמוך מדי, הגוף מתחיל לייצר מזיק יותר אומגה 6 החומצה הארכידונית מתוך חומצת אומגה 6 לינולאית, יצירת חומרים דמויי הורמונים שגורמים פקקת ודלקת. לדברי החוקרים, את הרכב השומן של שמן לפתית הוא אופטימלי ביחס חומצות השומן החיוניות לגוף ולכן הוא מתאים היטב כדי להפחית את רמות פיברינוגן בדם.

רמות פיברינוגן וכולסטרול מופחת

בכל 42 הנבדקים, רבים מהם עם רמות גבוהות של פיברינוגן וכולסטרול, השתתפו במחקר. הנבדקים במחקר הוחלף רבע השומן במזון (, מרגרינה, גבינה, חמאה) נהגו שמן לפתית. שמן קנולה היה בשימוש באיכות לפת באביב הנפט אונס. הם לקחו על כף שמן ביום, למשל, מעורבב עם סלט. המינון שמן לפתית הכפילה את הצריכה של חומצות אומגה 3 אלפא לינולנית במהלך תקופת הניסוי של שישה שבועות. בשל המשטר, כל גבוה מהממוצע רמות פיברינוגן ירדה בכ 30 אחוזים.

המחקר מראה כי פיברינוגן שליטה הכולסטרול על ידי שינוי השומן הנצרכת היא נקודת המוצא במניעת מחלות כמו גם מנקודת המבט של טיפול פרטני מוצלח רפואי. לדברי לתוך Laakso, Ph.D. מהפקולטה לרוקחות באוניברסיטת הלסינקי, ההשפעות המזיקות של שומנים, למשל, אנשים מבוגרים אפשר לתקן בקלות על ידי החלפת רבע שומנים שמן לפתית. Laakso גם ממליצה, בנוסף כולסטרול, ממרכזי הבריאות צריך למדוד את רמות פיברינוגן המטופלים.

מקור: אוניברסיטת הלסינקי