Postmenopausal hormon terapia trwa długi niż dziesięć rok łączących obniżać demenci ryzyko

Postmenopausal opierająca się hormon terapia trwa długi niż dziesięć rok kojarzył z zmniejszonym ryzykiem choroba alzhaimera w wielkiej nauce niosącej out przy uniwersytetem Wschodni Finlandia.

"ochronny skutek hormon terapia może zależeć na swój timing: ja może mieć poznawcze korzyści mówi Bushra Imtiaz, MD, MPH który przedstawiał rezultaty w jej doktorskiej dyplomówce., jeżeli zapoczątkowywający w czasie przekwitania" gdy neurony są wciąż wyczuleni i zdrowi,

Nauka badał skojarzenia między postmenopausal hormonu zastępstwa terapią, chorobą alzhaimera, demencją i poznawaniem w, dwa ogólnokrajowych kontrola studiach i dwa podłużnych kohort studiach. Wielka nauka zawierał w przybliżeniu 230.000 Fińskich kobiet i uzupełnienie czas w różnych studiach był up to 20 rok.

Przekwitanie może wyjaśniać kobiety demenci wysokiego ryzyko

Choroba Alzhaimera jest najwięcej wspólnej sprawy demencja, i dwa z trzy Alzheimer skrzynek są kobietami. Jeden ewentualny wyjaśnienie dla kobiety demenci wysokiego ryzyka jest postmenopausal uszczupleniem płeć steryd hormony estrogen i progesteron. Estrogenów receptory są teraźniejsi przez cały ciała wliczając móżdżkowych terenów pierwotnie wpływających w chorobie alzhaimera. W Vitro i zwierzęcych studiach w pokazywał neuroprotective skutki, estrogen. Jakkolwiek, studia na istotach ludzkich poddawali się niekonsekwentnych rezultaty na skojarzeniu między postmenopausal hormonu zastępstwa terapią opierającym się demenci ryzykiem i.

Hormonalna terapia może ochraniać poznawanie jeżeli zaczynać przy początkiem przekwitanie

W teraźniejszej nauce, długookresowy use hormonalna zastępstwo terapia kojarzył z lepszy występem w pewnych poznawczych domenach i niskim ryzyku choroba alzhaimera. globalny poznawanie i episodic pamięć - Krótkoterminowy use znamiennie no łączył demenci ryzyko, ale w jeden kohorcie był wysoki wśród krótkoterminowych użytkowników które zaczynali hormon terapię w opóźnionym postmenopausal okresie., demenci ryzyko Rezultaty przystosowywali dla różnorodnych stylu życia, socioeconomic i demograficznych zmiennów.

"W świetle te znalezień mieć korzystnego skutek na poznawaniu może, hormonalna zastępstwo terapia jeżeli zaczynać wcześnie, wokoło czasu przekwitanie. Ochronny skutek hormonalna terapia może zależeć na zdrowie statusie neurony przy linią końcową i może być gubjącym Dr Imtiaz" wnioskuje. jeżeli terapia zaczyna rok po przekwitania,

Nauka także pokazywał że postmenopausal usunięcie jajniki, macica lub oba, znamiennie no łączył ryzyko choroba alzhaimera, bez względu na przejaw operaci lub hormon terapii use.

Źródło: http://www.uef.fi/-/postmenopausal-hormone-therapy-exceeding-ten-years-may-protect-from-dementia?inheritRedirect=true&redirect=%2Fen%2Fetusivu

Advertisement