Mowy informacja zakłada być rozpraszająca uwagę dla starych kierowców

"Kontrolujący system--jak system nawigacji w samochodzie--głosem jest bardzo dogodny. Jakkolwiek, jeden musi pytać pytanie dobrze jak projektować głos kontrola. Szczególnie gdy obchodzimy się dwa zadania równocześnie, poznawcza kontrola bawić się decydującego rola," mówi Vera Demberg, profesor informatyka i obliczeniowi językoznawstwa przy Saarland uniwersytetem. Wśród naukowów, "poznawcza kontrola" denotes zdolność adaptować ewidencyjnego przerób i zachowanie od momentu moment poszczególna sytuacja osoba.

", Dla jechać tym samym prowadzić dochodzenie co, jak musimy różni zadania są, i głos kontrolne potrzeby projektować w ten sposób jak no wzrastać ryzyka wypadki, wyrównującego dla starych kierowców," wyjaśniają Vera Demberg. Ewidencyjna gęstość," komputerowy naukowiec wraz z przy Saarland uniwersytetem Jutta as well as Katja Häuser, Kray, psychologia profesor w ramach Współpracującego centrum badań SFB 1102 "i Językoznawczy Szyfrować", studiujący jak seniory jadący reagują skomplikowani językowi rozkazy podczas gdy. "Maszynowy język no jest zupełnie to samo jak ludzki język. Formułowania i składniowe struktury które są łatwi dla systemu mogą być trudni dla istot ludzkich," mówi Demberg.

Badać to pracowali z zdaniami które wydawali się znajomymi najpierw, ale wtedy wziąć zaskakującego zwrot badacze. Uczestnikom dać, wtedy sygnalizować z musieli, i te as well as prostym oświadczeniom bawić się przez mówców czy zdanie był linguistically robić i poprawnym sensem. W tym samym czasie, musieli jechać wzdłuż ulicy w napędowym symulancie. Tutaj pokazywali dwa vertical, barwiącego bar, jeden z czego kontrolował komputerem. Zadanie był kontrolować drugi prętowego używać kierownicę, taki że odległość ewentualna między dwa zostawał równie małą jak.

Próbna grupa składać się z 36 seniorów z średnim wiekiem 72., połówka które był żeńska, Grupa kontrolna składać się z 34 ludzie z średnim wiekiem 23. W naukowym artykule autory wnioskują: "Podczas gdy młodzi uczestnicy pokazywali niewywrotnego zachowanie z prostymi i powikłanymi oświadczeniami, seniory kierowali ich pełną uwagę rozwiązywać językoznawcze niekonsekwencje i zaniedbywali kontrola pojazd." Ten skutek był szczególnie jasny dla seniorów z niską poznawczą kontrola. Przy Międzynarodowym Motorowym przedstawieniem w Frankfurt naukowowie teraz patrzeją dla przemysłów partnerów robić use te rezultaty w koresponduje systemach unikać skomplikowanych formułowania w kontrolujących systemach, po to, aby. (IAA) Vera Demberg także wskazuje out że te znalezienia są nie tylko znacząco dla jechać. Także potrzebujemy brać one w konto" wyjaśniamy Saarland profesora uniwersyteckiego. "gdy rozwijać systemy które znaczą pomagać seniorów z gospodarstwem domowym daje zadanie,"

Przedstawiać ich rezultaty przy Międzynarodowym Motorowym przedstawieniem w Frankfurt magistrala od 14th 24th Wrzesień (IAA) - Am - (przy Saarland stojakiem, Hall 4,0, Statywowy A26).

Źródło: http://www.uni-saarland.de/

Advertisement