Badacza use NASA satelitarni dane przewidywać malaria wybuchy

W amazonka tropikalnym lesie deszczowym, few zwierzęta są równie niebezpieczni istoty ludzkie jak komary które transmitują malarię. Tropikalna choroba może przynosić na, jest szczególnie surowa dla, może powodować komplikacje dla kobieta w ciąży, i dzieci i starszych osob i. wysokiej gorączce, migrenach i chłodach W zakrywający Peru liczba malarii skrzynki gwoździł. W przeszłości pięć rok miał na średnia drugi wysokiego tempo w Ameryka Południowa kraj. W each rok 2014 i 2015 byli 65.000 donoszących skrzynek tam.

Zawierać malaria wybuchy jest wymagający ponieważ ja jest trudny obliczać out dokąd ludzie skracają chorobę. Jako rezultat, zasoby tak jak taktować łóżkowe sieci i salowy rozpylają często rozmieszczają tereny, pozwolić wybuch rosnąć. dokąd niewiele ludzi dostają infekującymi

Brać się do ten problem obracali dane od NASA floty Obserwuje satelity które są sprawnie tropić typ ludzcy i środowiskowi wydarzenia które typowo poprzedzają wybuch., uniwersyteccy badacze, Z finansowaniem od NASA Stosować nauki Programują, pracują w partnerstwie z Peruwiańskim rzędem rozwijać system który używa satelitę i inni dane pomagać przewidywać wybuchy przy gospodarstwem domowym zrównuje miesiące w postępie i zapobiegają one od zdarzać się.

Tropić komarów

W amazonce Anopheles darlingi komara gatunki są odpowiedzialny dla rozprzestrzeniać malarię która powoduje celled darmozjadami dzwoniącymi Plasmodia., Ingest darmozjada na karmienie na krwi infekująca istota ludzka i mogą przechodzić je dalej następna istota ludzka ono karmi dalej. kobiety i kobiety (tylko) "malaria jest znoszącym chorobą, który mieć wektor muszą sposoby wy, lub komar, w tym wypadku, transmituje chorobę," powiedział głównego oficera śledczego William nieckę, asystent profesora globalni environmental health przy diuka uniwersytetem. "klucz nasz malarii prognozowania narzędzie kłama w dokładnie określać tereny dokąd pierwszorzędni podatni grunty dla te komarów pokrywają się równocześnie z populacjami ludzkimi."

Przepowiadający dokąd te komary rozkwitają polega na utożsamiać tereny z ciepłymi lotniczymi temperaturami i spokojem nawadnia, tak jak stawy i kałuże, które potrzebują dla kłaść jajka. Badacze obracają Gruntowy dane asymilaci system lub LDAS: powierzchnia modelarski wysiłek wspierający NASA i innymi organizacjami. NASA satelity tak jak Landsat, Globalny precypitacja pomiar, Terra i Aqua, serw jako wkłady dla LDAS który z kolei zapewnia trwającą informację na precypitaci, temperaturze, glebowej wilgoci i roślinności, dookoła świata.,

Podczas gdy utożsamiający kałuż i stawów zupełnych, LDAS pokazuje dokąd są bardzo prawdopodobny tworzyć. Na przykład, zalewać może przelewać się riverbanks lub ulewni deszcze mogą nasycać ziemię, pozwolić wodę gromadzić.

"Ja jest ćwiczeniem w pośrednim rezonerstwie," powiedział Ben Zaitchik projekta oficer śledczy odpowiedzialny dla LDAS składnika, profesora nadzwyczajnego przy Johns Hopkins uniwersyteta działem i. Ziemskie i Planetarne nauki "Te modele pozwalają my przepowiadać dokąd glebowa wilgoć iść być w warunku który pozwoli dla lęgowych miejsc tworzyć."

Przez czerpiącej roślinności i gruntowej pokrywy map, LDAS także tropi innego ważnego wskaźnika dla przyszłościowych malaria wybuchów: wylesienie, szczególnie gdy drogowy rozwój wymaga. Gdy drogi budują, buldożery kopią przykopy dispose drzewa i inny rostowy odpady; gdy wypełniają z deszczówką tamte przykopy zostać komarów lęgowymi miejscami. Gdy infekujący ludzie przetrawersowywają te drogi i transmitują chorobę Anopheles darlingi, wybuch może zdarzać się.

Tropić istoty ludzkie

Podczas gdy LDAS śladów pogoda i wylesienie utożsamiać wyłaniać się komar populacje i przyszłościowych wybuchów punkty zapalnych, donosić malarii skrzynki umieszczamy infekuję na mapie. Ale dla przepowiadać wybuch no mówi zupełnej opowieści, ten mapa.

W Peru, malaria diagnozuje i taktuje przy zdrowie poczta rozpraszać wokoło kraju, i zasoby wysyłają tamte poczta zawierać wybuchy. Problem z ten podejściem ograniczenie, według niecki, jest że zdrowie wysyłają dokąd osoba szuka traktowanie no jest zawsze blisko dokąd on lub ona skracaliśmy chorobę. To jest ponieważ tamto które są przy wielkim ryzykiem dla malarii wydają kilka miesiące rok wyróbka która często wysyłają one na podróżach daleko od ich kopalnictwo lub, stwarzają ognisko domowe.

Znajdujący dokąd ludzie dostają infekować formy sedno malaria przewiduje system, i niecka rozwija opierającego się statystycznego modela i szczegółowego opierającego się modela celować te punkty zapalnych.

Dla dzielnicowego modela, donosić skrzynki malaria dla each okręgu administracyjnego wcielają wraz z populacja kosztorysami i przypuszczenia o opierali się na sezonowej migraci studiach. dokąd ludzie podróżują Całkujący środowiskowy dane przez LDAS nie tylko umieszcza komar populacje na mapie ale także pomaga informować ludzkiego ruchu wykrywać powstające rzeki podczas pory deszczowa, na przykład. Ja jest target492_0_ łatwy unosić się bele zestrzela rzekę gdy swój wysokość i komary, w tym samym czasie prosperujemy" niecka wyjaśniająca, "ponieważ kieszenie woda wyłaniają się wzdłuż riverbank, "więc te typ warunki korespondują z wysokim malarii ryzykiem."

Dzielnicowy model zapewnia obrazka spojrzenie przy jak, dokąd istoty ludzkie, komary i choroba, lokalizują i są przewodzący zasadzeni na jak tamte zmienny oddziałają wzajemnie. W tym samym czasie opierający się model--ponieważ ja modeluje zachowanie każdy agent zwany, istoto ludzka, komarze lub malarii darmozjadzie wśród terenu, każdy,--zbliża wewnątrz na ciasnej geograficznej przestrzeni utylizacyjnymi o dużej zdolności hydrologia dane i stwarzać ognisko domowe wewnątrz na sąsiedztwach i ruchu ludzie. W połączeniu z LDAS dane model biega symulację oceniać prawdopodobieństwo gdy, gdzie i jak wiele ludzie oczekują dostawać gryźć i infekującymi z chorobą.

Zapobiegać wybuch

Według niecki dwa modela używają projektować naprzód 12 tygodnia i dokładnie określać, zestrzelać gospodarstwo domowe poziom, dokąd choroba przepowiada brać chwyt. Modele także symulują co wynikał od jakaś jeden kilka akcje od wręczać out łóżkowe sieci które mogą zmniejszać komara kontakt zarządzać prewencyjnego malarii traktowanie który może zatrzymywać przekaz. i rozpyla, Opiera się na rezultatach ministerstwo zdrowia może wynosił optymalnego plan.

Opierającego się modela zdolność robić projekcjom zestrzela gospodarstwo domowe poziom pozwoli dla zasobów iść dokąd potrzebują. Ja był ocenionym zwrotem od rząd aktualnej metody tereny które no mogą potrzebować one. czasem, która jest zakłócać zasoby szeroko, "Zamiast częstowania skupiać się wektorową kontrola w pewnych określonych obszarach społeczność lub gospodarstwach domowych mogliśmy 100 procentów społeczność," niecka wyjaśniająca. "Ja jest celującym strategią który może dokonywać ten sam redukcję w malarii, przy potencjalnie niskim kosztem i z błyskawiczną odpowiedzią ale."

Gdy projekt wchodzić do tercja swój trzyletnia dotacja, niecka i jego koledzy kontynuujemy przerafinowywać modelów. Oszacowywa prognozowania narzędzie mógł przygotowywający dla use wśród few rok. Peruwiański rząd już pracuje z niecką ono zaznajamiać z systemem, szczególnie gdy ono zaczyna swój malarii Cero program który celuje eliminować chorobę 2021., Inni kraje wliczając Kolumbia i Ekwador, wyrażali interes.

Podczas gdy ten projekt na malarii skupia się, niecka zauważał że jeden przewagi narzędzie jest swój przystosowawczością, gdy LDAS i populaci modele mogą używać dla tropić nie tylko malarię ale także liczbę inne choroby tak jak Zika i denga. "myśleć że rządowe zdrowie agencje znajdują właśnie jeden ale wiele uses dla systemu który może korzystać dużo ludzi," powiedział. "Który zawsze jest nasz celem."

Źródło: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/using-nasa-satellite-data-to-predict-malaria-outbreaks

Advertisement