Nauka wyjawia jak apoE4 gen naradza się ryzyko dla choroby alzhaimera w komórkach mózgowych

Używać ludzki mózg komórki przy gladstone instytutami, naukowowie odkrywali przyczynę--I potencjalny rozwiązanie dla--Początkowy genetyczny współczynnik ryzyka dla choroby alzhaimera, gen dzwonił apoE4.

Mieć jeden kopię apoE4 gen bardziej niż podwaja osoby prawdopodobieństwo rozwijać chorobę alzhaimera i mieć dwa kopii genów wzrosty 12 fałdem ryzyko, jak porównany z pospolitą wersją gen, apoE3.

ApoE4 gen tworzy proteinę ten sam imię. ApoE4 proteina odróżnia się od apoE3 proteiny przy tylko jeden punktem, ale ten pojedyncza zmiana jest dosyć zmieniać swój główną strukturę i swój funkcję, tak. Naukowowie byli niejaśni o dlaczego apoE4 jest tak dużo szkodliwy komórki mózgowe niż inne wersje proteina.

W nowej nauce publikującej w natury medycynie, badacze wyjawiający jak apoE4 naradza się swój ryzyko dla choroby alzhaimera w ludzki mózg komórkach. Co jest więcej, byli sprawnie wymazywać szkodę powodować apoE4 zmieniać je, z małą molekułą, w nieszkodliwą apoE3-like wersję.

Lepszy model

Najwięcej Alzheimer badanie i leka rozwój zrobimy w mysz modelach choroba. Jakkolwiek, następstwo prób klinicznych niepowodzenia pobudzał naukowów obracać inni modele.

"leka rozwój dla choroby alzhaimera był w dużym stopniu rozczarowaniem nad past 10 rok," mówi wiodącego autora Yadong Huang, MD, PhD, starszy oficer śledczy i dyrektor centrum dla translacyjnego popierania, przy gladstone. "wiele leki pracują pięknie w mysz modelu, ale do tej pory nie udać się w próbach klinicznych wszystko. Jeden koncern wśród pola był jak biednie naprawdę przedrzeźniają ludzką chorobę te mysz modele."

Zamiast, Huang decydował używać ludzkie komórki modelować chorobę i badać nowych leki. Dzięki nakłaniająca pluripotent komórki macierzystej technologia, jego drużyna byli sprawnie egzamininować skutek apoE4 na ludzki mózg komórkach, pierwszy raz. Robić w ten sposób tworzyli neurony od komórek skóry darować Alzheimer pacjentami z dwa kopiami apoE4 gen od zdrowych jednostek które dwa kopii apoE3 gen. as well as badacze,

Badacze potwierdzali że, w ludzkich neuronach no może funkcjonować stosownie i jest łamanego puszka w powoduje czerepy w komórkach misshapen apoE4 proteina. Ten proces wynika w liczbie problemy powszechnie znajdujący w chorobie alzhaimera, wliczając akumulaci proteiny tau i skrobiowaci peptides.

Szczególnie obecność apoE4 no zmienia produkci skrobiowaty beta w mysz neuronach. Ale w ludzkich komórkach bardzo jasnego skutek na wzrastać skrobiowatą betą produkcję która podkreśla gatunek różnicę w sposobie apoE4 kontroluje skrobiowatego beta metabolizm., naukowiec zauważający apoE4,

"tam  jest znacząco gatunku różnica w skutku apoE4 na skrobiowaty betej," mówi Chengzhong Wang, PhD pierwszy autor na papierowym i poprzednim badaczu przy gladstone. "wzrastał skrobiowatą betą produkcję no zobaczy w mysz neuronach i mógł potencjalnie wyjaśniać niektóre sprzeczność między myszami i istotami ludzkimi co do lek skuteczności. To będzie bardzo ważna informacja dla przyszłościowego leka rozwoju."

Załatwiać toksyczną proteinę

Jak tylko naukowowie potwierdzali że apoE4, naprawdę, powoduje szkodę choroba alzhaimera w ludzkich komórkach odnosić sie, kluczowe pytanie zostawał: Dlaczego obecność apoE4 prowadzenie komórki szkoda? Obecność apoE4 wynika w stracie normalna apoE3 funkcja, lub dodatek apoE4 powoduje toksycznych skutki?

Ja jest zasadniczo znacząco adresować ten pytanie ponieważ ja zmienia" wyjaśnia Huang który jest także profesorem neurologia i patologia przy UC San Fransisco., "jak ty taktujesz problem," "jeżeli szkodzie powodują opłatę strata proteiny funkcja, ty chciałeś wzrastać proteinowych poziomy uzupełniać tamte funkcje. Ale jeżeli akumulacja proteina prowadzi toksyczna funkcja, ty chcesz obniżać produkcję proteina blokować swój szkodliwego skutek."

Odpowiadać ten pytanie egzamininowali komórki mózgowe które no produkowali lub formy apoe proteina badacze i neurony patrzeli właśnie i funkcjonowali jak komórki z apoE3. Jakkolwiek komórki zostać rafować z patologiami odnosić sie choroba alzhaimera. jeżeli badacze dodawali apoE4, Ten odkrycie wskazuje że obecność apoE4--I nie nieobecność apoE3--Promuje chorobę.

W końcu badacze patrzejący dla sposobów naprawiać anormalność powodować apoE4. W wczesnej pracie, Huang i jego kolaboranci rozwijaliśmy klasę mieszanki które mogą zmieniać strukturę szkodliwa apoE4 proteina więc ono przypomina nieszkodliwą apoE3 proteinę, nawiązywać do gdy apoE4 "struktur correctors".

Częstowanie ludzcy apoE4 neurony z struktury corrector eliminowali znaki choroba alzhaimera, wznawiali normalną funkcję komórki i ulepszali komórki przetrwanie. Huang teraz pracuje z jego kolaborantami w akademicy i przemysle farmaceutycznym ulepszać mieszanki więc mogą badający w ludzkich pacjentach w przyszłości.

Źródło: https://gladstone.org/about-us/news/scientists-fix-genetic-risk-factor-alzheimers

Advertisement