Żywy w oddaleniu wpólnie: Nowa opcja dla starych dorosłych

Trzy roku temu, William Mamel wspinał się drabinę w Margaret Sheroff's mieszkaniu i załatwiał źle działać podsufitowego fan. Kocham" Sheroff krzyczałem "że ty zrobiłeś to," gdy ono wdrapywał się z powrotem zestrzela.

Spontanicznie, Mamel rysował Sheroff on i dać ona buziakowi.

"jakby zaskakiwałem ona.  Ale był otwarta ja," on pamiętał.

Od tego czasu, Mamel, 87 i Sheroff, 74, zostać głęboko zawinionym parą. Najwięcej nocy, m gościa restauracji z Marg i wiele noce" wyjaśniali. "zostaję z jej nocnym, Mamel

To znaczy, pomimo romansu żyją w oddzielnych domach i no planują, te Pólnocna Karolina seniory ruszać się wewnątrz wpólnie lub poślubiać. Demografowie "żyje oddzielnie wpólnie" dzwonią ten typ związek (LAT).

Ja jest nowy, wyłaniający się formę rodzina, szczególnie wśród starych dorosłych" powiedział Laura boj, profesor nadzwyczajny socjologia przy uniwersytetem Manitoba który pisał o żyć oddzielnie wpólnie. w Kanada ", która jest rosnąca,"

Pytania obfitują o te niekonwencjonalnych połączeniach. Jaki skutki mają na starych dorosłych pomyślności i zdrowie? Dzieci od poprzednich małżeństw akceptują one? Co zdarza się jeżeli jeden partner zostać poważnie chory i potrzebuje caregiving?

Badacze zaczynają skupiać się na te koncernach, powiedzieli Susan Brown, krzesło socjologia dział i współreżyser obywatela centrum dla rodziny i małżeństwa badania przy kręgle zieleni stanu uniwersytetem w Ohio. Ja jest naprawdę wybitny" ona powiedział. "że starzy dorosli są w awangardzie rodzinna zmiana,"

Ile starych dorosłych są w LAT związkach? Według 2005 ankiety krajowym życiem towarzyskim, zdrowie i starzenie się projekt, 7 procentów jednostki między 57 i 85 lat one opisywali jako żyć oddzielnie wpólnie. (niektóre eksperci rywalizują miarę używać w ten ankiecie byli zbyt szerocy, pozwolić pary które datują zawierać.)

W zeszłym miesiącu, przy corocznym spotkaniem populaci skojarzenie Ameryka w Denver przedstawiał analizę prawie 7.700 Wisconsin dorosłych wiek 50 i stary ankietowany w 2011, Huijing Wu, magistrant/magistrantka w socjologii przy kręgle zieleni stanu uniwersytetem. Pary małżeńskie rozliczali dla 71,5 procentów grupa, pojedynczy ludzie rozliczający dla 20,5 procentów i ludzie które współpracowali" ten, "ale niezamężny rozliczał dla 8 procentów.

Współpracująca grupa, 39 procentów był w LAT związkach które cohabiting. które datowali, według skupiającej się definici ten przygotowania, porównującej z 31 procentem i 30 procentami (mniej zawiniony, krótki terminu związek,)

Jacquelyn Benson, asystent profesora ludzki rozwój i rodziny nauka przy uniwersytetem Missouri, jest wśród garść badaczów które pytali starych dorosłych o ich doświadczeniach w LAT związkach. "starzy dorosli naprawdę widzią to gdy stylu życia wybór, nie dogodność związek," powiedział.

Benson 2016 nauka 25 starych dorosłych w LAT związkach zakłada różnorodne motywacje dla te partnerstw. (od 60, 88 lat) Seniory chcieli mieć "intymnego towarzystwo", socjalny okręgi, zwyczajowe aktywność podczas gdy utrzymujący ich swój stwarza ognisko domowe i finanse, odkrywał. Tamto które rozwodzili się w nieszczęśliwych wczesnych małżeństwach lub no chcieli ono wiązać zestrzelać znowu i no wierzyli stopnia odległość byli preferowani z dnia na dzień więź.

Także, kilka kobiety które dbali poprzednio dla chorych rodziców lub mężów chcieli unikać zakładać caregiving odpowiedzialność lub ciężar biegać gospodarstwa domowego znowu.

"ja jest że postawa," Brown wyjaśniał. "wziąć opiekę mój mąż, reared mój dzieci, i teraz jest mój czasem ja."

Caregiving jest drażliwą kwestią na wieloskładnikowych przodach. Jedyna znać nauka patrzeć caregiving w LAT związkach, z holandii, znajdować to o połówce partnery planujący zapewniać opiekę, jeżeli potrzebny - znak ambiwalencja. Ale gdy choroba wchodzić do obrazek, partnery oferowali pomoc nonetheless.

"ludzie w LAT związkach zapominają tam  iść być ten emocjonalnym pogmatwaniem i właśnie no będą sprawnie chodzić daleko od," Benson powiedział.

Inne komplikacje mogą powstawać jeżeli dorosli dzieci oburzają się ich starego rodzica małżeństwa związek lub nie udać się rozpoznawać. W niektorych przypadkach, pchali out członkami rodziny," Benson zauważali. "gdy partner chce kroczyć wewnątrz i mieć powiedzenie,"

Jeden stara kobieta w jej nauce uczył się że jej partner umieszczał w karmiącym domu jego rodzinnym tylko gdy no mógł dosięgać on w domu już nie. "no zawrzeć ona w rozmowie wcale," Benson powiedział, "i był ładnym spęczeniem o nim."

Tylko oceniali ilość LAT związki few studia, która następstwa dla senior pomyślności. Jeden zakłada że starzy dorosli w te związkach miewają skłonność być mniej szczęśliwi i otrzymywać mniej poparcia niż ludzie które poślubiają. od partnerów Inny, przedstawiający wkońcu rok populaci skojarzenie spotyka Ameryka, znajdujący że ilość LAT związki no jest równie silna gdy ono jest dla małżeństw.

To no był prawdziwy dla Luci Dannar, 90 94, dla prawie siedem rok, po spotykać on przy tanem przy Kolumbia, Mo., starszy centrum., który wymagał z James Pastoret,

Pierwszy uczucie był stroskaniem" powiedział Dannar, "dla Jim ponieważ on wydawali się rozpaczał od jego żony śmierci pięć miesięcy przed," czyj męża oba i starej córka przechodził daleko od 19 rok temu. "myśleć mnie być może być pomocniczo ten mężczyzna mogłem ponieważ byłem przez tamte śmierć."

Po dostawać znać Pastoret i uświadamiać sobie polubił on, Dannar kłaść puszek ona terminy. "mówiłem on, kiedykolwiek no chcę dostawać zamężnym i powiedział "no także," pamiętał. "i powiedziałem no ciemnię mój drzwi znowu. jeżeli ty z zazdrością kość w twój ciele, Ponieważ żyłem 53 roku z z zazdrością mężem i mną, nigdy chcą iść przez to znowu."

Neither chcieli dawać up ich mieszkaniom w emerytura społeczności, wokoło 300 kroków od each inny. "lubię mój niezależność," powiedzieliśmy Pastoret który uczył w szkole surowce naturalni przy uniwersytetem Missouri dla 33 rok., "gdy iść do domu przy nocą po kolaci z Lucy, jestem bardzo szczęśliwy być ja."

"przychodzi przy 5 każdy wieczór i opuszcza tutaj wokoło 9, i wtedy dwa godziny ja - mój intymny czas," Dannar powiedział. "naprawdę lubimy nasz przestrzeń, nasz czas samotny, i no potrzebujemy być wpólnie 24 godzin dzień."

W przeciwieństwie do innych starych LAT par, opowiadali o objeżdżających pomagających utrzymań centrach i przyszłości wpólnie. Pewnego dnia, prawdopodobnie dzierżawimy mieszkanie z nasz swój sypialniami wpólnie i zatrudniamy ekstra pomoc, "jeżeli potrzebuje ja pomagać on lub potrzebuję on pomagać ja," Dannar powiedział. "nasz plan jest brać opiekę each inny until jeden my pójść lub iść w karmiącego dom."

William Mamel już robi dobry Margaret Sheroff na jednakowej obietnicie, który masę usuwającą od jej galasowy pęcherzowego póżno w zeszłym roku i ostatnio hospitalizował z komplikacjami od chemoterapii.

"z ona w szpitalu, wydaję najwięcej mój dni tam," powiedzieliśmy Mamel który był dobrym przyjacielem Sheroff's z jego żoną 37 rok, Betty Ann który przechodził daleko od 2 ½ rok temu., "być opiekunów dla each inny no wyrównuje pytanie."

Ich sytuacja komplikuje Sheroff's kustodią dla jej męża który posuwał się naprzód demencję i przebywa w karmiącym domu., John, "małżeństwo no jest w obrazku dla my, ale to no liczy się," Sheroff powiedział. "bierzemy jeden dzień na raz i cieszymy się być wpólnie."

Właśnie budził się z rankiem, rozmową, someone w być sprawnie mieć someone i, jest taki błogosławieństwem," ona kontynuował. "mieć kawę z i widzieć uśmiech na ich twarzy który możesz ty" "przy ten czasem życie, ja jest naprawdę, naprawdę znacząco mieć someone w twój życiu który jest tam  dla ciebie."

Khn's sprawozdanie te tematy wspiera podstawą i obraz cyfrowy podstawą John a. Hartford

Kaiser zdrowie wiadomośćTen artykuł przedrukowywał od khn.org z pozwoleniem od Henry j. Kaiser rodziny podstawy. Kaiser zdrowie wiadomość, editorially niezależny serwis wiadomości, jest programem Kaiser rodzinna podstawa, nonpartisan opieki zdrowotnej polisy organizacja badawcza unaffiliated z Kaiser Permanente.

Advertisement