Żywienioniowi węglowodany łączyli narosły ryzyko osteoarthritis

Twój kolana bolą? Według nowych znalezień od Oklahoma badania medyczne podstawy, twój dieta mógł być winowajcą.

W nauce prowadzącej omrf naukowa Tim gryfem, Ph.D., badacze zakłada że węglowodanowy skład diety wzrastał ryzyko osteoarthritis w laboranckich myszach--Nawet gdy zwierzęta no odróżniali się w ciężarze.

"znamy narosły ciała sadło wynosi ryzyko, ale no docenialiśmy równie dużo jak dieta afekty choroby ryzyko," powiedział gryfa. "te znalezienia dają my nowym wskazówkom że tam  może być znaczący żywienioniowi skutki łączący narosły OA ryzyko wyrównujący pod nieobecność otyłości."

Osteoarthritis lub OA, jesteśmy najwięcej pospolitego formy artretyzm i rozlewnego formą kalectwo w kraju, wpływa prawie 27 milionów ludzi w usa. Ja zdarza się, powodować kości nacierać przeciw jeden inny. gdy cartilage który wyścieła kości w złącze przerwach zestrzela daleko od i jest ubranym

Kilka czynniki mogą wzrastać ryzyko, wliczając wpływ fizycznych prac, poprzedzających łącznych urazów, wieka i genetyka, ale przewożenia ciała ekstra ciężar jest wśród sprawdzonych współpracowników.

"otyłość jest jeden znaczący czynniki dla rozwija choroby w kolanowym złączu," powiedział gryfa. "jakkolwiek, lecznicze strategie zapobiegać lub funda kojarzący OA ograniczają przez korzenia problemu choroba uncertainly wokoło."

Studiować jak, dokładnie, otyłość przyczynia się osteoarthritis, gryf i jego lab umieszczał grupy myszy na różnych sadło dietach. Jakkolwiek, przez czas, obserwowali że węglowodanowy makeup ślepuszonki niskotłuszczowa kontrolna dieta był samotnie wystarczający zmieniać ich szansy rozwijać OA.

Początkowi winowajcy: Włókno i cukier.

Szczególnie, gryf drużyna znajdująca ten odmienianie kwota sucrose--Stołowy cukier--I włókno w dieta zmieniającej OA patologii w ślepuszonkach. Sucrose dieta wzrastający znaki łączny rozognienie, podczas gdy włókno dieta powodować zmienia w cartilage genach i komórkowych odpowiedzi drogach przemian.

Podczas gdy nauka wymagał myszy, Gryf powiedział znalezienia mogli ostatecznie mieć ludzkich następstwa.

Ja jest znacząco rozumieć" go powiedział. "jak nasz dieta wpływa zdrowie nasz złącza," "zaskakiwaliśmy widzieć w ten sposób wiele odnosić sie różnicy między dwa carb dietami nawet jeśli ciało ciężar i ciała sadło byliśmy to samo."

Gryfa następnie plany prowadzić dochodzenie i także spojrzenie przy rola ciało żyłki i microbiome bakterie bawić się w chorobie. jak różni typ żywienioniowy włókno i inni składniki nasz diety mogą przyczyniać się OA

Źródło: https://omrf.org/

Advertisement