Yaşam beklentisi - yaşam beklentisi nedir?

Yaşam süresi belirli bir yaşta kalan yaşam yıl beklenen (istatistiksel anlamda) sayısıdır. Birisi şimdi yaşlı için hayatın sonraki yıllarda ortalama sayısı anlamına gelir e'' x''tarafından gösterilir '' x'', belirli ölüm deneyimi sesuai.

Teknik literatürde ortalama kaç hayat kalan, '' tam '' yıllık kesirler bir yıl hariç bu simge anlamına gelir. Kesirler yılın, yaşam süresi, normal anlamını da dahil olmak üzere ilgili istatistik bir sembolü ile küçük bir çember üzerinde '' e'' vardır.

Bir grup bireylerin yaşam beklentisi ağır bakım bağlıdır.

Yaşam beklentisi insan nüfusu bağlamında en sık kullanılır, ancak Ayrıca bitki veya hayvan ekolojisi kullanılır bilinir terimi; yaşam tabloları (Aktüerya tablolar olarak da bilinir) analiz tarafından hesaplanır.

Japonya'nın kayıtlı yaşam beklentisi çok hafif ölü doğmuş gibi birçok Bebek Ölümleri sayarak artırılmıştır, ancak yaşam beklentisi de üretilmiş nesneler ve 49.0 yıllarda bağlamında kullanılabilir dönem (2008 tahmini), Japonya.

Herhangi bir insan en eski teyit kaydedilen yaşını 122 yıl (Jeanne Calment) ' dir. Bu "maksimum yaşam, herhangi bir insan yaşamış olduğu bilinen yıl sayısı üst sınırı olan ömrü", denir.

Zaman içinde yaşam beklentisi değişimin

Aşağıdaki bilgiler '' Encyclopaedia Britannica', 1961 ve diğer kaynaklardan elde edilir ve bir bütün olarak nüfusun yaşam ihtiyaçları temsil tahminleri aksi belirtilmedikçe. Birçok örnekleri yaşam beklentisi içinde önemli ölçüde sınıf ve cinsiyete göre değişiyordu.

Yaşam ihtiyaçları aşağıda listelenen doğumda bebek ölüm ama değil pre-natal mortalite (düşük veya kürtaj) dikkate alacak.

İnsanlar tarafından Era Ortalama ömrü doğumda
(yıl)
Yorum
Üst Paleolitik 33 Yaş 15: 39 (54 yaşında için)
Neolitik 20
Tunç Çağı ve Demir Çağı 35 +
Klasik Yunanistan 28 Yaş 15: 38, (52 yaşında için)
Kolomb Kuzey Amerika 25-30
Ortaçağ İslam Devleti 35 +
Ortaçağ İngiltere 30 Yaş 21: 38, (yaş 59 için) İngiliz aristokratlar için ortalama olarak
Erken Modern Britanya 30-45
Güncel dünya ortalamasının 67.2 2010 EDT.

Bazen, özellikle geçmişte yaşam çocukluk yıllarında artış beklentisi yüksek mortalite oranları birey olarak hayatta sonra çocukluk ile ilişkili. Çocukluk kalan yaşam süresi önemli ölçüde etkileyecek. Örneğin, yukarıdaki tabloda 30 Ortaçağ İngiltere'de doğumda yaşam beklentisi listelenen. Aynı dönemde İngiliz aristokrasisi erkek üyesi yaşamayı, 21 yaşına kadar hayatta bekliyoruz:

  • 43 yıl → 64 yıl 1200-1300 arasında toplam
  • 24 yıldır → 45 yıllık toplam 1300-1400 (nedeniyle, kara veba etkisini) arasındaki
  • 48 yıl → 69 yaşındaki 1400 ile 1500 arasında toplam
  • 50 yıldır → 71 yıl 1500-1550 yılları toplam.

Genel olarak, bazen önemli varyasyonları farklı örnek öznitelikleri ve boyutları, metodolojiler ve kuramsal varsayımlar üretmek ise geç insan evriminde büyük yaş oluşumunu daha yaygın oldu yorumların kullanılabilir verilerin gösterir.

Her ne kadar bazı araştırma Neolitik devrim sırasında orada ekstrensek mortalite riski lehine genotypic ifadeleri üzerine bir seçim etkisi uzun ömürlü sonraki nüfus artış gösterir bu artan uzun ömürlü kültürel uyarlamalar filogenetik değişikliği, daha bazı yazarlar tarafından atfedilir. ve New England çocukların yaklaşık % 40 yetişkinlik ulaşmak başarısız oldu.

Sanayi Devrimi sırasında çocukların yaşam süresi önemli ölçüde arttı.

Beş yaşından önce ölen Londra'da doğan çocukların yüzde %74,5 1730-1749 1810-1829 31.8 %'e düşmüştür.

Halk sağlığı önlemleri çok yaşam beklentisi son artış ile alacak kaydedilir. 20. Yüzyıl, Amerika Birleşik Devletleri ortalama ömrü fazla 30 yıl olan 25 yıl halk sağlığı gelişmeler bağlanabilir artmış.

Bu ek yıl-in hayat kalitesini değerlendirmek için 'sağlıklı yaşam ihtiyaçları' son 30 yıldır hesaplanan.

2001'den beri Dünya Sağlık Örgütü sağlıklı yaşam beklentisi (hale), bir kişinin "tam sağlık", yaşamak için yıllar hariç bekleyebilirsiniz yıllık ortalama sayısı az tam sağlık/hastalık veya yaralanma nedeniyle yaşadı olarak tanımlanan denilen istatistik yayınlar.

2004'ten beri sağlıklı yaşam yıl (hly) bildirilen etkinlik sınırlamalar geçerli adı verilen yıllık istatistikler Eurostat yayımlar.

Amerika Birleşik Devletleri, kendi ülke çapında sağlık promosyon ve hastalığı önleme planı "Sağlıklı insanlar 2010" çerçevesinde benzer göstergeleri kullanır. Ülkeler artan sayıda sağlık beklentisi göstergeler kendi nüfusunun sağlığını izlemek için kullanıyorsunuz.

Bölgesel farklılıklara

Büyük varyasyon arasında çoğunlukla kamu sağlığı, sağlık ve diyet farklılıkları nedeniyle dünyanın farklı bölgelerinde yaşam beklentisi vardır. Çok yoksul ülkelerin aşırı mortalite (yüksek ölüm oranları) savaş, açlık ve hastalıklar (AIDS, sıtma, vb.) nedeniyle olduğunu.

AIDS etkisi üzerinde yaşam beklentisi birçok Afrika ülkesinde özellikle kayda değerdir. BM göre için 2010-2015, doğumda yaşam beklentisi, olurdu:

  • Botswana, ülkenin en yüksek HIV yaygınlığı ile 31,6 yerine 70.7 yıl
  • Güney Afrika'da 41,5 yerine 69.9 yıl
  • Zimbabve 31,8 yerine 70,5 yıl.

Son 200 yıl, siyah ya da Afrika nüfus ile ülkeler genellikle aynı gelişmeler Avrupa kökenli nüfus tarafından zevk mortalite oranları zorunda değil.

Siyah insanlar bile bir çoğunluğu beyaz insanlar, ABD, İngiltere, İrlanda ve Fransa gibi ülkelerde kısa yaşam ihtiyaçları daha beyaz karşılıkları var eğilimindedir.

Örneğin, ABD beyaz Amerikalılar ' yaş 78.2, ama sadece yaş 73,6 kadar siyah insanlar kadar canlı beklenmektedir.

İklim de bir etkiye sahip olabilir ve veri toplanan yol rakamlar da etkileyebilir. CIA World Factbook göre Monaco dünyanın en uzun yaşam süresi 89.8 yıl vardır (ve Macau özel yönetim bölgesi, Çin Halk Cumhuriyeti dünyanın ikinci en uzun yaşam süresi 84.4 yıl).

Yaşam beklentisi Kadınlar genellikle erkeklerin beş yaş civarında outliving çoğu ülkede önemli farklılıklar erkekler ve kadınlar arasında da vardır.

Ekonomik koşullar, yaşam süresi de etkiler. Örneğin, İngiltere'de yaşam beklentisi zengin bölgelerde yoksul bölgelerde birkaç yıl daha uzun olur.

Bu tıbbi bakım erişimin yanı sıra, diyet ve yaşam tarzı gibi faktörler yansıtabilir. Ayrıca bir seçici etkisi yansıtabilir: yaşamı tehdit eden kronik hastalıkları olan kişiler daha az muhtemel zengin olmak ya da varlıklı bölgelerde bulunurlar.

Glasgow eşitsizlik arasında en yüksek yaşam süresi erkeklerde 54 – 28 yıl ağır yoksun Calton ayakta az Lenzie, varlıklı alanı için dünyada sadece sekiz kilometre uzaklıkta olan.

Yaşam beklentisi de karayolu Hava kirliliği veya endüstriyel Hava kirliliği yüksek düzeyde maruz etkileniyor muhtemeldir. Bu işgal yaşam süresi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir bir yoludur. Madenciler kömür (ve önceki nesiller, asbest kesiciler) genellikle ortalama yaşam expancies kısa olması.

Bir bireyin yaşam beklentisi etkileyen diğer faktörler, Genetik bozukluklar, şişmanlık, sağlık, diyet, egzersiz, tütün İçilmez, uyuşturucu kullanımı ve aşırı alkol kullanımı erişimi vardır.

Cinsiyet farklılıkları

Kadın her yaşta daha düşük mortalite oranı var eğilimindedir. Rahim içinde daha yüksek bir ölüm oranı erkek fetusa var (bebekler için 100 kadın yaklaşık 124 erkeklerin oranında gebe ama bu Doğum için hayatta kalma oranı yalnızca 105 erkekler için 100 kadın olur). En küçük Prematüre bebekler (Bu 2 £ ya da 900 g altında) arasında kadın yeniden daha yüksek bir hayatta kalma oranı vardır. Diğer uçta, kişilerin yaklaşık % 90 110 yaşında kadın vardır.

2005 Yılında yaş 80.1 yaşamak için beklenen kadınlarla 1979-5,3 yıl 2005 ' te 7.8 yıl yaşam beklentisi ABD'de fark erkekler ve kadınlar arasında düştü.

Geçmişte, ölüm oranları için çocuk yatak yaş grubu kadınlarda aynı yaşta erkekler için daha yüksektir. Bu artık durumda ve kadın insan yaşam süresi önemli ölçüde bu erkekler daha yüksektir.

Bunun nedeni tamamen belli değildir. Geleneksel bağımsız sosyo-çevresel faktörler lehine eğilimindedir: tarihsel, Erkekler genellikle daha fazla tütün, alkol ve uyuşturucuların çoğu toplumlarda kadın daha tüketilen ve akciğer kanseri, verem ve siroz karaciğer gibi birçok ilişkili hastalıklardan ölmek muhtemeldir.

Erkekler de kadınlar ölmek en önde gelen nedenlerinden biri ölüm (bazı zaten yukarıda belirtilen) daha yüksektir. Bunlar Amerika Birleşik Devletleri'nde bazıları şunlardır: solunum sistemi, motorlu araç kaza, intihar, siroz koroner kalp hastalığı, amfizem ve karaciğer kanseri. Çünkü kadınlar daha fazla direnç enfeksiyonları ve dejeneratif hastalıklar bu biyolojik fark oluşur. Japonya, centenarians (347 için her 1 milyon nüfuslu Eylül 2010 yılında) en yüksek oranına sahip ülkedir. Shimane ili bir tahmini 743 centenarians başına milyon nüfusu vardı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde centenarians sayısı 32,194 1980-71,944 içinde Kasım 2010'da büyüdü (232 centenarians milyon nüfuslu başına).

Daha fazla bilgi için


Bu makalede, Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansıaltında lisanslıdır. It uses material from Wikipedia makale "Vikipedi den kullanılan tüm materyal uyarlanmışyaşam beklentisi" Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansışartları altında kullanılabilir. Wikipedia ® Wikimedia Foundation, Inc.'in kayıtlı ticari markasıdır

Last Updated: Feb 1, 2011

Read in | English | Español | Français | Deutsch | Português | Italiano | 日本語 | 한국어 | 简体中文 | 繁體中文 | العربية | Dansk | Nederlands | Finnish | Ελληνικά | עִבְרִית | हिन्दी | Bahasa | Norsk | Русский | Svenska | Magyar | Polski | Română | Türkçe
Comments
The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post