מהי הפרעת קשב וריכוז?

על-ידי ד ר Ananya מאנדאל, MD

הפרעת קשב היא קיצור הפרעת תשומת לב קשב והיפראקטיביות. הוא מכסה מגוון רחב של תסמינים התנהגותיים העשויה לכלול היפר אקטיביות, חוסר תשומת לב, ריכוז או נטייה לכיוון התנהגות אימפולסיבי.

הפרעת קשב וריכוז בדרך כלל כוללת גם בעיות אחרות כמו הפרעות שינה, למידה בעיות ועוד. עם זאת, מתושב, בעל הפרעת קשב וריכוז אינה מעידה בהכרח אינטליגנציה נמוכה או עניים. (1)

כיצד אבחון קשב וריכוז?

האבחון של הפרעת קשב וריכוז מורכב בדרך כלל אצל ילדים. מאז, רבים מן התופעות של הפרעת קשב וריכוז נמצאים במידה מתונה ילדים רבים, אבחון באמצעות קביעת קריטריונים חשובה.

רוב החולים המאובחנים בין הגילאים 3 -שבע. הפרעת קשב יכול להתבטא גם בבגרותם. עקב מחסור הקריטריונים המתאימים לגילם ואת התנסותו עם, אבחון אצל מבוגרים עשוי להיות קשה יותר. (1)

סוגים של הפרעת קשב וריכוז

יש הבנוי שלושה סוגים שונים של הפרעת קשב וריכוז. סיווג זה מבוסס על תופעה זו החזקה ביותר הראה אצל הילד. (2)

  1. בעיקר Inattentive – זה כולל הסימפטומים העיקריים כמו חוסר תשומת לב, מהם נוגע כדי להשלים משימה נתונה, בצע את ההוראות ואת השיחה ושלמו לב לפרטים קטנים יותר. הסחת הדעת שכיחה אצל אנשים אלה.
  2. בעיקר Hyperactive-אנשים עם סוג זה של הפרעת קשב וריכוז לעיתים קרובות fidget ולדבר יותר הנחוצים. הם מתקשים לשבת עדיין עבור העבודה, ארוחות או בבית הספר. ב לפעוטות זה יכול להתבטא כקבוע פועל, תנועות הקפיצה ופיזי. תנאי זה מתבטאת גם כאימפולסיביות. האדם עלול לדבר מתוך הפעלה או לתפוס דברים של אחרים. אימפולסיביות זו גם הופכת את האנשים נוטים תאונות ופגיעות.
  3. שילוב של שני סוגי – אנשים אלה מציגים תערובת של סימפטומים של שני הסוגים.

תופעות נוספות של הפרעת קשב וריכוז

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז הם גם נוטים להיות אחרים נפשי הבריאות הקשורים במחלות ותנאים. לקויות למידה שונות הן הנפוצות ביותר, כגון קושי עם איות, קריאה, כתיבה או מתמטיקה.

כמה ילדים עשוי להציג הפרעת התרסה התנגדות המאופיין על ידי הטבע עקשנים או מרדנות.

ילדים מסוימים ייתכן גם בהפרעות התנהגות לגרום להם לעשות נזק מכוון לאנשים או מאפיינים. ילדים אלה להפעיל את הסיכון של קבלת נעצר בחשד לפעילויות בלתי חוקיות.

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז עלולה להתפתח גם בהפרעות חרדה ודיכאון. כמה עשוי גם להיות אובחן השייכים הפרעה דו-קוטבית, נדודי שינה, bed-wetting, יתמות או תסמונת טורט.

תסמונת טורט מתאפיינת פעולות חוזרות כמו טיקים, מהבהב, מפגיעת אבניי פנים ועוד. אלה בעיות בריאות הנפש צריך לאבחן את המחלה ופנה אל תוך מטפלים בחולים בעלי הפרעת קשב וריכוז. (3)

כמה אנשים משפיע על-ידי הפרעת קשב וריכוז?

ב בריטניה, הפרעת קשב וריכוז משפיעה על-3-9% של כל מתמשכת בית ספר ילדים ואנשים צעירים. (1)

לדברי האגודה האמריקנית לפסיכיאטריה אבחון וסטטיסטי ידני בהפרעות מנטליות (DSM-IV-TR) בגילאי 3-7% של ספר ילדים בארצות הברית יש הפרעת קשב וריכוז. עם זאת מחקרים הוכיחו אחוזים גבוהים יותר בקהילות. (4)

הפרעת קשב וריכוז משפיעה על 2% מאוכלוסיית הבוגרים ברחבי העולם. הפרעת קשב היא נפוצה יותר בקרב גברים. (1)

ההשפעה של הפרעת קשב וריכוז

ההשפעה של הפרעת קשב וריכוז על הילד הוא עצום. ילדים עם הפרעת קשב יש 3 פעמים בעיות גבוהה יותר עם גילם יותר מאלה שאינם בעלי הפרעת קשב וריכוז.

ההורים של הילדים האלה פי 10 יותר סביר דוח התנאי מפריעה ליצור חברויות בילדיהם. מחקר מראה כי ילדים עם הפרעת קשב וריכוז נוטות לסבול פציעות מכרעת. בנוסף עם הפרעת קשב וריכוז אלו גם סביר יותר לסבול פציעות הגדולות, חדר מיון, בית החולים או סדרי קופת חולים כללית.

בגיל מבוגר יותר ילדים אלה הם עוד בסיכון גבוה יותר של משקה נהיגה, תאונות רכב הפרות של כללי התנועה. (4)

מלבד זאת, הפרעת קשב וריכוז מרמז גם נטל כלכלי כבד על המדינה. העלות כוללת לא רק אלה עבור טיפול פעולות כירורגיות ביקורים אך גם עלויות הבריאות אחרות, עלויות של סדרי, תרופות, טיפול, עלות של אובדן עבודה עבור המטופל וכן משפחה חברים והורים.

בעלי הפרעת קשב וריכוז הגבירו את הסיכויים שיהיה לפחות יום אחד עבור חולי לחודש לעומת עובדים בריא. מחקרים להערכת הפרעת קשב וריכוז היא הסיבה מיליון 143.8 לימים של פרודוקטיביות מדי שנה. (4,3)

האם יש מרפא כלשהו של הפרעת קשב וריכוז?

כעת יש אין מרפא סופית של הפרעת קשב וריכוז. שני שלישים של הילדים עם הפרעת קשב וריכוז ממשיכים יש סימפטומים של התנאים בגיל 25.

הסימפטומים, עם זאת, ייתכן נשלטים ועל מקשיי למידה ייתכן ניתן להתגבר באמצעות טיפול תרופתי, טיפול התנהגותיות, פסיכולוגית וחברתית. (1)

בעריכת באפריל Cashin-Garbutt, Hons בואנוס איירס (Cantab)

לקריאה נוספת

הפרעת קשב וריכוז גורמת, גורמי סיכון
הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז
אבחון קשב וריכוז
הפרעת קשב וריכוז הטיפול

מקורות:

  1. http://www.nhs.uk/conditions/Attention-deficit-hyperactivity-disorder/Pages/Introduction.aspx
  2. http://www.cdc.gov/ncbddd/adhd/facts.html
  3. http://www.nimh.nih.gov/health/publications/attention-deficit-hyperactivity-disorder/complete-index.shtml
  4. http://www.cdc.gov/ncbddd/adhd/data.html


Last Updated: May 28, 2012

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post