adhd nedir?

Dr Ananya tarafından Mandal, md

DEHB kısa dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğudur. Öyle kapsayan geniş bir davranışsal belirtiler hiperaktivite, dikkat veya konsantrasyon ve itici davranış doğru eğilim eksikliği içerebilir.

DEHB, genellikle başka sorunlar da katmak ister uyku bozuklukları, sorunlar vb. öğrenme. Ancak, popüler miti aksine, DEHB olan mutlaka düşük ya da kötü istihbarat gelmez. (1)

DEHB nasıl teşhis edilir?

DEHB tanısı genellikle çocuklarda yapılır. DEHB belirtileri pek çok çocuklarda hafif bir dereceye mevcut olduğundan, ayarlama ölçütü kullanarak Tanı önemlidir.

Çoğu hasta, yaşları üç ve yedi arasında tanısı vardır. DEHB Ayrıca yetişkinlikte tezahür. Yaşı uygun kriterleri ve belirtiler olmaması nedeniyle, yetişkin Tanı daha zor olabilir. (1)

Türdeki DEHB

DEHB klasik üç farklı türü vardır. Bu sınıflandırma çocuk tarafından gösterdi en güçlü belirti dayanır. (2)

  1. Ağırlıklı olarak Inattentive – Bu, belirli bir görevi tamamlamak için yönergeleri ve küçük ayrıntılara dikkat konuşma ve ödeme takip purposefulness dikkat eksikliği gibi başlıca belirtileri içerir. Oyalama, bu kişilerin yaygındır.
  2. Ağırlıklı olarak hiperaktif-DEHB bu tür kişiler genellikle kuduz ve gerekenden fazlasını konuşmak. Onlar hala iş, yemekler veya okul oturmak zor. Bebekler bu çalışan, sabit atlama ve fiziksel hareketler olarak tezahür. Bu durum da dürtüsellik gösteriyor. Kişi çevirmek dışarı konuşmak veya diğer şeyler kapmak. Bu dürtüsellik de kaza ve yaralanma eğilimli kişiler yapar.
  3. Her iki tip – kombinasyonu bu kişilerin belirtiler her iki türdeki karışımı gösteriyor.

Diğer DEHB belirtileri

DEHB olan çocuklar da var. diğer zihinsel eğilimli sağlık ile ilgili koşullar ve hastalıklar. En yaygın, yazım, okuma, yazma ve matematik ile zorluk gibi çeşitli öğrenme sorunu vardır.

Bazı çocuklar, karşıt meydan okuyan inatçı doğanın veya asiliği ile karakterize bozukluk gösterebilir.

Bazı çocuklar, kişi veya özellikler için kasıtlı zarar vermek onları neden davranış bozuklukları da olabilir. Bu çocukların yasadışı faaliyetleri için tutuklanan riski çalıştırın.

DEHB olan çocuklar da depresyon ve anksiyete bozuklukları gelişebilir. Bazıları da eşlik eden Bipolar bozukluğu, uykusuzluk, bed-wetting, madde bağımlılığı veya Tourette sendromu tanısı.

Tourette sendromu gibi tikler, tekrarlanan eylemleri ile karakterize yanıp sönüyor, yüz palyaçoluk vs. Bu ruh sağlığı sorunları teşhis ve DEHB hastalarda tedavi sırasında ele gerekir. (3)

Kaç kişi DEHB etkiliyor mu?

İngiltere'de, DEHB, Bütün okula devam eden çocuk ve gençlerin yaklaşık % 3-9 etkiler. (1)

Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (dsm-IV-tr) Amerikan psikiyatri Derneği göre ABD çocuklarda okul % 3-7 yaş DEHB var. Ancak çalışmalar topluluklarda yüksek yüzdeler göstermiştir. (4)

DEHB, dünya çapında yetişkin nüfusun % 2 etkiler. DEHB, erkekler arasında daha yaygındır. (1)

DEHB etkisi

Çocuk DEHB etkisi büyüktür. DEHB olan çocuklar var. 3 kez akranları yüksek sorunları olanlar DEHB yok daha.

Bu çocukların anne, rapor koşulu kendi çocuklarda dostluklar kurmakta ile engelleyen 10 kat daha yüksektir. DEHB olan çocuklar daha fazla önemli olmayan yaralanmalar yaşayabilirsiniz muhtemeldir bir çalışma gösterir. Ayrıca bu DEHB ile de büyük yaralanmalar, acil, hastanede veya ayakta kabul acı daha yüksektir.

Eski zaman bu çocuklar daha yüksek bir sürüş içki, otomobil kazaları ve trafik kurallarını ihlal riski vardır. (4)

Bunun dışında DEHB da ülke ağır bir ekonomik yük gösterir. Maliyeti sadece adet bakım ziyaret edenler ama da diğer sağlık maliyetleri, kabul, ilaçlar, tedavi ve iş kaybı hastanın yanı sıra aile üyeleri ve ebeveynler için maliyeti içerir.

DEHB ile hastalık sağlıklı işçilere göre ayda en az bir gün sahip şansı arttı. Çalışmalar, DEHB 143.8 milyon kayıp gün verimlilik yılda nedeni olduğunu tahmin. (4,3 üzerinden)

Orada tüm tedaviler için DEHB?

Şu anda hiçbir kesin tedavileri için DEHB vardır. DEHB olan çocukların yaklaşık üçte iki, 25 yaşında koşulları belirtileri yaşamaya devam.

Belirtiler ancak olabilir kontrollü ve öğrenme güçlükleri üstesinden ilaç, davranışsal, psikolojik ve sosyal terapi kullanarak. (1)

April Cashin-Garbutt tarafından ba Hons (Cantab) düzenlenen

Daha fazla bilgi

DEHB nedenleri ve Risk faktörleri
DEHB belirtileri
DEHB Tanı
DEHB tedavisi

Kaynaklar:

  1. http://www.NHS.uk/Conditions/attention-deficit-hyperactivity-Disorder/pages/Introduction.aspx
  2. http://www.CDC.gov/ncbddd/ADHD/Facts.html
  3. http://www.NiMH.nih.gov/Health/Publications/attention-deficit-hyperactivity-Disorder/Complete-index.shtml
  4. http://www.CDC.gov/ncbddd/ADHD/Data.html


Last Updated: May 28, 2012

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post