Melanom tedavi

Cerrahi lokalize Kutanöz Melanom için ilk seçim terapisi uygulanabilmektedir. Tartışmalara etrafında Bu yordam için deneme kanıt var, ancak Sahne Alanı'nda bağlı sentinel Lenf Nodu biyopsisi de yapılır. Gelişmiş Malign Melanomu tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerçekleştirilir.

Cerrahi

Tanılama yumruk ya da excisional Biyopsiler tüketim görünebilir (ve bazı durumlarda gerçekten aslında kaldırabilir) tümör, ancak daha fazla ameliyat genellikle tekrarlama riskini azaltmak gereklidir.

Tam cerrahi eksizyon yeterli kenar boşluklarını ve algılanabilir metastatik hastalığı kısa ve uzun vadeli izleyen birlikte değerlendirilmesi varlığı için standarttır. Genellikle bu "geniş yerel eksizyon" yapılır (wle) 1-2 cm kenar boşlukları. Melanom-in-situ ve lentigo malignas ile dar cerrahi kenar, genellikle 0,2-0,5 cm kabul edilir. Ama çok cerrahlar 0.5 cm Melanom-In-situ standart eksizyon için bakım standartları dikkate 0.2 cm kenar kenar kontrol cerrahi (Mohs Cerrahisi veya kenar boşluğu kontrolü ile çift bıçaklı tekniği) için kabul edilebilir olabilir. Geniş eksizyon özgün bir lezyon yerinde tümör Rekürrens oranı azaltmayı hedeflemektedir. Bu tedavi başarısızlığı Melanomu ortak bir kalıptır. Önemli araştırma, son on yıl boyunca daha az agresif tedavisi yönünde genel bir eğilim ile eksizyon için uygun kenar boşluklarına aydınlatmak için amaçlamaktadır.

Mohs cerrahisi ile tedavi oranı % 77 olarak düşük ve Melanom-In-situ için % 98 gibi yüksek olarak bildirilmiştir.

Genellikle yaymak melanomlar tümör bölgedeki lenf düğümlerine önce yayılan başka yerlerde bunu. Lenf düğümleri ameliyatla kaldırarak hayatta kalma geliştirmeye çalışır (lymphadenectomy) ama ne yazık ki hiçbir genel sağkalım yararı çok komplikasyonlar ile birlikteydi. Son zamanlarda düğümleri tumor.controversial ve yaşam uzatan olmadan katılımı değerlendirmesine izin verirken lenf düğümünün cerrahi komplikasyonları azaltmak için sentinel Lenf Nodu biyopsisi tekniği geliştirilmiştir, biyopsi "sentinel Lenf Nodu" sık sık gerçekleştirilen, özellikle T1b için / T2 + tümörler, Mukozal tümörler, oküler Melanom ve ekstremitelerin tümörleri. Lymphoscintigraphy adı verilen bir işlem içinde radyoaktif izleyici tümör sitesinde "nöbetçi düğümlere" yerelleştirmek için enjekte edilerek gerçekleştirilir. Daha hassas bir mavi izleyici boya kullanılarak verilir ve cerrahi biyopsi için gerçekleştirilen düğümlerini. Rutin h & e boyama ve immunoperoxidase boyama düğüm katılımı kural için yeterli olacaktır. pcr testleri genellikle klinik çalışmalarda, girmek için test etmek için gerçekleştirilen düğümlerde şimdi negatif sln ile birçok hasta aslında pozitif hücre düğümlerini az sayıda vardı göstermektedir. Alternatif olarak, ince iğne aspirasyon gerçekleştirilebilir ve genellikle kitleler sınamak için kullanılır.

Lenf Nodu Lenf Nodu yaymak ölçüde bağlı olarak olumlu ise, radikal Lenf Nodu diseksiyonu çoğu kez gerçekleştirilecek. Hastalığın tamamen resected, adjuvan tedavi için hasta kabul edilecektir.

Adjuvan tedavi

Yüksek riskli melanomlar adjuvan tedavi gerektirebilir. Aksi takdirde sağlıklı hastaların çoğu yüksek dozlu interferon tedavisi bir yıl kadar başlayacak ABD hangi ciddi yan etkileri vardır ancak hastanın prognoz artırabilir. Bu iddia tüm araştırma tarafından şu anda desteklenmiyor ve Avrupa'da Interferon klinik kapsamı dışında genellikle kullanılmaz.

Metastatik melanomlar, röntgen, ct taramaları, MRIs, pet ve pet/CTs, ultrason, ldh test ve photoacoustic algılama tarafından algılanabilir.

Kemoterapi ve immünoterapi

Çeşitli kemoterapi ajanları kullanılır, (Ayrıca DTIC olarak adlandırdığı) dakarbazin, immünoterapi (interleukin-2 (IL-2) veya interferon (IFN) ile) hem de dahil olmak üzere yerel perfüzyon farklı merkezleri tarafından kullanılır. Bazen dramatik başarı gösterebilirsiniz ama metastatik Melanom genel başarı oldukça sınırlıdır. IL-2 (Proleukin), 20 yıl içinde metastatik melanoma tedavisi için onaylanan ilk yeni terapisi uygulanabilmektedir. Çalışmalar IL-2 Bu Hastalığında eksiksiz ve uzun süreli remisyon imkanı sunar, sadece küçük bir yüzdesi hasta olmasına rağmen içinde göstermiştir. Değerlendirme ve göster altında çok sayıda yeni acenteler ve Roman yaklaşımlar vardır

söz veriyorum. Klinik deneme katılım metastatik Melanom için bakım standartları dikkate alınmalıdır.

2005'te bir Faz III klinik Melanom aşısı için fazla yararı, plasebo için karşılaştırıldığında gösterilen sonra durduruldu. Haziran 23, 2008, İsrailli bilim adamları Onkoloji Enstitüsü'nün Hadassa Tıp Merkezi Kudüs'te [http://www.israelnationalnews.com/News/Flash.aspx/148679 onlar arasında hayatta kalmak için geçerli olan önceki hastalarına ve artar şansını hastalığın nüks önleyen bir aşı geliştirdi duyurdu. OncoVEX gm-şu anda çok yüksek düzeyde bir Aşama 2'de gözlenen etkinliğini izleyen Aşama 3 klinik çalışmalarda kullanılan csf (BioVex Inc., Lexington, ma) en umut verici geçerli deneysel tedavi yaklaşımları, ayrıca bir immünoterapi biridir.

Lentigo maligna tedavi

Standart eksizyon hala en cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Ne yazık ki, yüksek tekrarlama oranı aşan (% 50). Bu kötü tanımlanmış görünür cerrahi kenar boşluğu ve lezyonlar (genellikle zorlama: dar bir cerrahi marj kullanmak için cerrah) yüz konumu nedeniyle olduğunu. Kullanılan, dar cerrahi marj sabit doku histoloji - standart ekmek loafing tekniği sınırlama ile kombine sonucu bir yüksek "yanlış negatif" hata oranı ve sık sık nüks. Kontrollü kenar boşluğu (periferik kenar boşlukları) yanlış negatif hataları ortadan kaldırmak gereklidir. Breadloafing kullanıldığında, mesafeler bölümlerden yöntemi tam kenar boşluğu kontrolü yaklaşımlar sağlamak için 0,1 mm yaklaşım.

Mohs Cerrahisi %77 düşük olduğu bildirilen tedavi oranı ile yapılmış olan, "çift neşterin" periferik kenar kontrol eksizyon yöntemi kenar boşluğu kontrolü Mohs yönteminde yaklasik ama ince çevre bölümlerinde dikey kenar boşluğunu yönetme ve boyama yöntemleri karmaşıklığı ile yakından tanıdık bir patolog gerektirir.

Bazı melanositik nevuslar ve Melanom-In-situ (lentigo maligna) çözülmüş deneysel bir tedavi, imiquimod (Aldara) topikal krem, bir bağışıklık aracı geliştirilmesi. Bazı dermasurgeons 2 yöntem birleştiren: ameliyatla kanser excising ve sonra postoperatively üç ay süreyle alan Aldara krem ile tedavi. Standart eksizyon ile çok kötü tedavi oranı dikkate alındığında, tüm cerrahi eksizyonları topikal imiquimod tedaviler ile takip için kötü bir fikir olmayabilir.

Radyasyon ve diğer tedaviler

Radyasyon tedavisi, genellikle yerel ya da bölgesel olarak gelişmiş Melanom olan hastalar için ya da unresectable uzak Metastazlari hastalarda cerrahi rezeksiyonu sonra kullanılır. Yerel yineleme hızını düşürebilir ama hayatta kalma uzatmak değil.

Araştırmada, Gen terapisi gibi diğer terapiler ayarlama test. Radioimmunotherapy metastatik Melanom halen araştırılmaktadır.

Deneysel tedavi, Ulusal Kanser Enstitüsü (ncı), ABD'de National Institutes of Health bir bölümü geliştirilen Gelişmiş (metastatik) Melanom ılımlı bir başarı ile kullanılmıştır.

Tedavi, evlatlık devri Otolog lenfositler genetik olarak değiştirilmiş,

T hücre reseptörleri (TCRs) diye adlandırılan kodlamak genlerin sunmaya hastanın lenfositler bağlıdır. Sonra lenfositler tanımak ve bazı moleküllere bu işleme Melanom hücrelerinin yüzeyinde bulunan ve onları öldürürüm.

Trenler kanser mücadele için bağışıklık sistemi yeni bir tedavi, Melanom karşı son aşama test mütevazı parası göstermiştir.

Daha fazla bilgi için


Bu makalede, Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansıaltında lisanslıdır. It uses material from Wikipedia makale "Vikipedi den kullanılan tüm materyal adapteMelanom" Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansışartları altında kullanılabilir. Wikipedia ® Wikimedia Foundation, Inc.'in kayıtlı ticari markasıdır

Last Updated: Feb 1, 2011

Advertisement

Comments

The opinions expressed here are the views of the writer and do not necessarily reflect the views and opinions of News-Medical.Net.
Post a new comment
Post